The second batch of stage times for Electric Picnic have been announced.
The festival returns to Stradbally Hall, Co. Laois this Friday-Sunday with Kendrick Lamar, N.E.R.D, Dua Lipa, The Prodigy, Picture This, Sigrid, Ben Howard, George Ezra and loads more performing across the weekend.
The Irish Times published the set times for the Cosby Tent, Jerry Fish, Trenchtown and Theatre of Food this morning.
COSBY TENT
Saturday
- 11pm-midnight – Jorja Smith
- 9.30-10.15pm – La Femme
- 8-8.45pm – Jordan Rakei
- 6.30-7.15pm – Le Boom
- 5.15-6pm – Yellow Days
- 4-4.45pm – Bülow
- 2.45-3.30pm – Tom Tripp
- 1.45-2.15pm – Happy Alone
Sunday
- 11pm-midnight – Sleaford Mods
- 9.30-10.30pm – Field Music
- 8.15-9pm – Colter Wall
- 7-7.45pm – Lucy Dacus
- 5.45-6.30pm – Nilüfer Yanya
- 4.45-5.15pm – Hak Baker
- 3.45-4.15pm – Saarloos
- 2.45-3.15pm – Leila Jane
JERRY FISH ELECTRIC SIDESHOW
Friday
Sideshow Disco
- 2-4am – Get Down Edits
- 1-2am – Colin Perkins
- Midnight-1am – Eddie Kay
- 11pm – Carnival Fire Show
- 10pm-midnight – Warriors of the Dystotheque
- 8-10pm – The Kilo 1977
Saturday
- Midnight-4am – Sideshow Disco/ Mother DJ’s
- 11pm-midnight – Le Galaxie
- 9.35-10.35pm – The Minutes
- 8.10-9.10pm – Frank & Walters
- 7-7.45pm – Mick Flannery
- 5.50-6.35pm – David Keenan
- 4.40-5.25pm – Engine Alley
- 3.50-4.20pm – Murder Capital
- 3-3.30pm – Silverbacks
- 2.10-2.40pm – Spellbound
- 1.50-2.10pm – The 2 Johnnies
- 1.20-1.50pm – Everything Shook
- 1-1.20pm – The 2 Johnnies
- Noon-1pm – House of Yoga
Sunday
- 1-2am – Sideshow Disco/ The Kilo 1977
- Midnight-1am – The Jerry Fish Electric Sideshow End of the World Party
- 11.30pm-midnight – Sideshow Disco
- 10.30-11.15pm – Surprise special guests
- 9.20-10.05pm – Wood Burning Savages
- 8.10-8.55pm – Bitch Falcon
- 7.15-7.45pm – Veda and the Witches
- 5.50-6.50pm – Piontius Pilot and the Naildrivers
- 4.40-5.25pm – CC Brez
- 3.50-4.20pm – Loah
- 3-3.30pm – Jack O’Rourke
- 2.10-2.40pm – Warsaw Radio
- 1.20-1.50pm – Ceili Allstars
- Noon-1pm – House of Yoga
TRENCHTOWN: KINGSTON 12 ARENA
Friday
- 2-4am – Bazza Ranks x Peppery x POA
- 12.30-2am – Sol Fud
- 11pm-12.30am – Souletiquette
- 9.50-10.50pm – The Hacklers
- 8.40-9.40pm – The Clandestinos
- 7-8.30pm – Ska Patrol
- 6-6.50pm – The Bionic Rats
- 4-5.50pm – Rootsman Wurzel
Saturday
- 2.30-4am – Sweetie Irie x DJ Mek
- 1.30-2.30am – YT
- Midnight-1.30am – DJ Mog-Y
- 11.30pm-midnight – King David
- 10.20-11.20pm – Gangsters
- 9.10-10.10pm – The Service
- 8-9pm – Wiggle
- 7-7.50pm – After the Ibis
- 6.10-6.50pm – Lavosti
- 4-6pm – Big Daddy Can
Sunday
- 2-4.00am – Stevie G x Hot Sauce Dance Crew
- 12.30-2am – Worries Outernational
- 11.30pm-12.30am – Jahmonk
- 10.20-11.20pm – Rukus FX
- 9.10-10.10pm – DJ DOG
- 8.10-9pm – The Light Runners
- 7.10-8pm – Rewind
- 6.10-7pm – The Rebel Souls
- 4-6pm – Lex Woo
TRENCHTOWN: YARD STAGE
Friday
- 12.30-3am – YT x Revelation Soundsystem
- 11pm-12.30am – Chonkie (Rub A Dub)
- 9-11pm – World Bass Culture
- 7.30-9pm – Bsc Sound
- 6-7.30pm – Jigzzsaw
- 3-6pm – Revelation Soundsystem
Saturday
- 1.30am-3am – Revelation Soundsystem
- 11.30pm-1.30am – Jason Rootical
- 10-11.30pm – World Bass Culture
- 8-10pm – Rankin’ Rez
- 6-8pm – Reggae Richie
- 3-6pm – Revelation Soundsystem
Sunday
- 1.30-3am – Revelation Sound & Family
- 11.30pm-1.30am – Cian Finn
- 10.30-11.30pm – World Bass Culture
- 9-10.30pm – Kaya Collective
- 7.30-9pm – Oi Oi Soundsystem
- 6-7.30pm – Treasure Beach Selectors
- 3-6pm – Revelation Soundsystem
TRENCHTOWN: TREASURE BEACH
Friday
- Midnight-2am – Treasure Beach Collective
- 10pm-midnight – Reggae Richie
- 8-10pm – Nigel Woods
- 6-8pm – DJ Ganjahlova
- 4-6pm – DJ Defensive Mix Up
- 2-4pm – DJ Dodgy
- 12.30-2pm – DJ Slick
- Noon-12.30pm – Bevin Rimson
- 10am-noon – Will Softly
Saturday
- Midnight-2am – DJ Slick and Reggae Richie
- 11pm-midnight – Lady Michelle
- 10-11pm – Afrikaya Collective
- 8-10pm –Natasha Scott And Sibh C (B2B)
- 6-8pm – Three Little Birds
- 4-6pm – Nigel Woods
- 2-4pm – One World Sounds Crew
- Noon-2pm – Will Softly
- 10am-noon – DJ Dodgy
Sunday
- 10pm-2am – Treasure Beach Collective
- 8-10pm – DJ Dodgy
- 6-8pm – DJ Defensive Mix Up
- 4-6pm – DJ Ganjahlova
- 2-4pm – Natasha Scott
- Noon-2pm – One World Sounds Crew
- 10am-noon – Lady Michelle
TRENCHTOWN: AFRIKAYA STAGE
Friday
- 10pm-2am – Oi Oi Soundsystem
- 9-10pm – Lariman
- 8-9pm – Tony Oi Oi
- 6-8pm – DJ Lasta
- 4-6pm – Roots of Africa
- 3-4pm – Lavosti
- 1-3pm – Jigzzsaw
- Noon-1pm – Inike Drum & Dance
- 10am-noon – Tony Oi Oi
Saturday
- 10pm-2am – Oi Oi Soundsystem
- 9-10pm – Lavosti
- 8-9pm – Jigzzsaw
- 7-8pm– Benji Revelation
- 5-7pm – DJ Ska Face
- 4-5pm – Roots Of Africa
- 3-4pm – Cian Finn Acoustic
- 1-3pm – DJ Lasta
- Noon-1pm – Inike Drum & Dance
- 10am-noon – Tony Oi Oi
Sunday
- 10pm-2am – Oi Oi Soundsystem
- 9-10pm – Stone and Jezreel
- 7-9pm – Roots of Africa
- 6-7pm – Jigzzsaw
- 5-6pm – Daryl Bengo
- 4-5pm – The Boyfinn
- 3-4pm – Special guests
- 1-3pm – Three Little Birds
- Noon-1pm – Inike Drum & Dance
- 10am-noon – Tony Oi Oi
THEATRE OF FOOD
Friday
- 6.30-7.30pm – Jack Crotty (Rocket Man): Rocket Man x Trawler Boys
- 6-6.30pm – Pádraic Óg Gallagher (Gallagher’s Boxty House): Boxty Dumplings with Corned Beef and Cabbage
- 5.30-6pm – Sinead Delahunty: A Full Plate for a Full Life
- 5-5.30pm – Austin Byrne (Balfes Restaurant): A New Look at Healthy Food
Saturday
- 7-7.30pm – Bacardi Mojito Masterclass
- 6.30-7pm – Alex and Wolfe Conyngham: Flame, Fire & Whiskey
- 6-6.30pm – Sham Hannifa and Kevin O’ Toole: Bao Essentials
- 5.30-6pm – Andy Noonan: A Live Fire Feast
- 5-5.30pm – The Cupcake Bloke: Cupcakes with a Twist: Alternative Flavours and Concepts
- 4.15-5pm – JR Ryall (Ballymaloe House) with wine tasting from Wines Direct - The Ultimate Picnic
- 3.45-4.15pm – Rosanna Davison: Eat Yourself Fit
- 3.15-3.45pm – Chef Adrian: Classic Cooking
- 2.30-3.15pm – Kwangi Chan and Eva Pau: A Quest for South East Asian Flavours in Bowl of Hand-Pulled Noodles
- 2-2.30pm – Niall Sabongi (Klaw) with wine tasting from Wines Direct: Fancy a Poké
- 1.30-2pm – JP McMahon (Aniar): We Need to Talk about Seaweed
- 1-1.30pm – Jonathan McCrea and Ivan Varian: Gulp 4.0
- 12.30-1pm – Aileen Cox Blundell: Baby-Led Feeding
- 5-5.45pm – Chef’s Music with Slane Irish Whiskey
- 1-4pm – Feedback Sunday tastes and talks featuring a Sugar Art, Chef’s Fashion Show and talks and tastes on The New Kitchen Order, Taste, Wagyu Beef, Mood Food, Fit Food, Sustainable Fish, Real Bread, Ancient Grains and all things Vegan.
Cast includes Caitlin Ruth, Ali Wheeler, Jess Murphy, Darina Allen, Chad Byrne, Arty Clifford, Pat Whelan, Ali Dunworth, Hilary O’Hagan-Brenna, Grainne O’Keefe, Roisin Finlay, Jim Kennedy, Finn Ní Fhaoláin, Professor Ted Dinan, Susan Steele, Stefan Griesbach, Jason O’Brien, Susan Boyle, Chris Young, Keith Bohanna and Gautham Iyer. - 11.30am-1pm – EPic: Electric Picnic Sunday Brunch (ticketed event)
Check out the stage times for the Main, Body & Soul, Other Voices and Rankin's Wood stages here.